Reiservaringen
Hoe was uw cruise? Laat het ons weten!
Vier generaties op vakantie - Cruisedagboek door Amber Misdorp
Vakantieoverleg duurt in onze familie nooit lang. Iedereen wil namelijk elk jaar opnieuw een cruise maken. Het enige discussiepunt is bij ons de bestemming. Voor ons is een cruise de ideale vakantie: iedereen kan aan boord waar hij of zij zin in heeft en veel relaxter kan het allemaal niet.
Dus vertrok ik in januari met mijn vriend, ouders, zus, neefje en oma naar Florida voor misschien wel de twintigste cruise in mijn leven. Dit keer varen we richting Curaçao, Aruba en het Panamakanaal op de Zuiderdam van Holland America Line.
Zaterdag: Fort Lauderdale, Florida
Vandaag gaat onze cruise dan echt beginnen. De inschepingsprocedure gaat gelukkig lekker snel, omdat we thuis al hebben ingecheckt. Als we om een uurtje of een aan boord zijn, kunnen we meteen gaan nadenken over de lunch. Aziatisch, Italiaans, een steak met patat? Voor mij is het kiezen van een restaurant tijdens een cruise bijna net zo moeilijk als de keuze van de hele reis zelf. Het buffet aan boord van de Zuiderdam is echt een feest!
Na de lunch lopen we een rondje over het schip, om onszelf een beetje wegwijs te maken. We zijn mooi op tijd voor de reddingsbotenoefening. Mijn neefje is pas vijf en vindt het allemaal een geweldige gebeurtenis. Hij wil per se een reddingsvest ‘voor volwassenen’ aan, net als iedereen. Na een kleine twintig cruises krijgt oma het reddingsvest nog steeds niet om. Om vijf uur zijn alle routines doorlopen en vertrekken we onder luid getoeter uit Fort Lauderdale. Op naar de Bahama’s!
Zondag: Half Moon Cay, Bahamas
We zijn net een dag onderweg en worden meteen op een van de hoogtepunten van de reis getrakteerd. Half Moon Cay is niet alleen een van de mooiste eilandjes van de Bahamas, het is ook nog eens eigendom van Holland America Line. Een compleet eiland, helemaal voor onszelf! De bemanning van de Zuiderdam is mee van boord gegaan en bedient ons nu in de bars op het strand.
Op Half Moon Cay is van alles te doen. Paardrijden, snorkelen, waterfietsen, jetski’s huren, alles is mogelijk. Wij besluiten ons gemak er nog even van te nemen. Lekker zwemmen in het warme water dus. En schelpen zoeken met mijn neefje. ’s Middags staat er een complete barbecue voor ons klaar op het strand. Echt heerlijk, maar natuurlijk moeten we ook nog rekening houden met het diner. Het zou zonde zijn om naar een uitstekend restaurant te gaan als je eigenlijk geen honger hebt. Gelukkig hebben we aan boord gekozen voor de open zitting zodat we zelf kunnen bepalen hoe laat we aanschuiven.
Maandag: op zee
Toen we onze eerste cruise boekten, wilden we vooral veel havens aandoen en zo weinig mogelijk op zee doorbrengen. Want wat moet je nou de hele dag doen op zo’n schip? Van die gedachte zijn we inmiddels wel teruggekomen: tegenwoordig willen we minstens twee dagen op zee. Want echt, er is meer dan genoeg te doen. Zelf ga ik het liefst naar de schoonheidssalon, terwijl mijn neefje de hele dag in het zwembad te vinden is. ’s Avonds zijn er dan vaak ook nog gezellige feesten en zo ook vandaag. Bij het zwembad is er live muziek en volop lekkere hapjes. Het goede leven!
Dinsdag: Oranjestad, Aruba
Rond het middaguur komen we aan in Oranjestad, de kleurrijke hoofdstad van Aruba. We zijn hier vaker geweest maar Aruba verveelt ons nooit. Met mijn moeder, zus en neefje ga ik op zoek naar wat leuke winkeltjes. Onze shopverslaving is na Miami natuurlijk nog lang niet gestild en in Oranjestad kun je voordelig bijzondere souvenirs kopen. Oma is gek op het casino en weet de mannen zonder problemen mee te krijgen. Er is tijd genoeg om het allemaal te doen, want het schip ligt tot ’s avonds laat in Aruba. Om een uurtje of elf vertrekken we naar de volgende bestemming: Curaçao.
Woensdag: Willemstad, Curaçao
Een van de grootste wensen van mijn neefje is het zwemmen met dolfijnen. Vandaag krijgt hij hiervoor dan eindelijk de kans. We hebben een excursie geboekt via het schip, want Holland America Line heeft vandaag het hele park afgehuurd! Zoals bijna overal in Curaçao spreken de medewerkers van de Dolphin Encounter Nederlands. Dat is wel zo leuk voor mijn neefje, die alles kan verstaan en veel leert over dolfijnen. Een fotograaf schiet plaatjes van alle toeristen en na het zwemmen kun je deze kopen.
De dolfijnen zijn overigens niet de enige attractie. Er is een zeeleeuwenshow en de kinderen kunnen schildpadden en pijlstaartroggen voeren. Als we uitgekeken zijn, hebben we nog genoeg tijd over om Willemstad te bezichtigen. De stad heeft een bontgekleurd centrum vol groene, gele en roze huisjes. De Zuiderdam ligt midden in de stad en het is een grappig gezicht om het enorme schip boven alles uit te zien torenen. Vanaf het schip lijken de huisjes wel van Lego. Via de Pontjesbrug loop je zo aan boord en aan het begin van de avond vertrekken we weer. Panama, here we come!
Donderdag: op zee
Dagen op zee gaan mij echt nooit vervelen. Ik kan probleemloos uren bij het zwembad liggen en luisteren naar de live muziek op het dek. Kapitein Timmer geeft uitleg over de route die vandaag gevaren wordt. Hij is een van de vele Nederlandse officieren in dienst van Holland America Line. We kiezen ervoor om ’s avonds in het specialiteitenrestaurant Pinnacle Grill te dineren. Oma is namelijk vandaag jarig en dat moet natuurlijk wel gevierd worden. De show die we daarna bezichtigen is erg de moeite waard. Mijn hele familie houdt van optredens met veel dansers en wat dat betreft zitten we bij deze rederij helemaal goed.
Vrijdag: Panamakanaal
Normaal gesproken ben ik geen liefhebber van vroeg opstaan, maar voor vandaag maak ik graag een uitzondering. De Zuiderdam vaart namelijk in alle vroegte door de sluizen van het beroemdste kanaal ter wereld. Om zes uur ’s ochtends staan we op het dek, maar we zijn bepaald niet de enigen. Ik gok dat de helft van de ruim tweeduizend passagiers zich op het dek staat te verdringen om van dit bijzondere schouwspel getuige te zijn. Om het leed van het vroege opstaan wat te verzachten, staat de bemanning voor ons klaar met broodjes en warme chocolademelk. Rond zeven uur passeren we de eerste sluis, de Gatun Lock’s. Het is ongelooflijk om te zien hoe zo’n enorm schip door de smalle sluizen past. Ik heb ergens gelezen dat de marge minder dan twee meter is en dat zal wel zo ongeveer kloppen.
Rond half tien bereiken we Gatun Lake, een groot meer halverwege de sluizen. De passagiers die een excursie geboekt hebben, gaan hier van boord. Wij hebben ervoor gekozen om dit niet te doen en zelf op pad te gaan in Panama. Een vergissing, zo bleek achteraf. De autoriteiten laten namelijk niemand op eigen gelegenheid aan land gaan en daarom zien we buiten de terminal niets van Panama. Erg jammer, maar dat weten we in elk geval voor de volgende keer. Dan boeken we dus zeker een excursie.
Zaterdag: Puerto Limon
Het aantal mooie bestemmingen begint tijdens deze vakantie aardig op te lopen. De Bahama’s en het Panamakanaal waren onvergetelijk, maar Costa Rica doet daar zeker niet voor onder. We komen vroeg aan in Puerto Limon en regelen een taxi om de omgeving te verkennen. Het stadje zelf is niet zo bijzonder, maar de taxichauffeur vertelt ons dat we met een bootje de jungle in moeten. Daar leven namelijk heel veel dieren en voor 15 Dollar per persoon maak je al een boottochtje van een uur. Mijn neefje wil eigenlijk terug naar het schip, maar wij wilden toch wat meer zien van het land. Deze keer was dat een meer dan juiste keuze.
Onze gids weet namelijk alles van de flora en fauna in Costa Rica en hij weet zelfs de kleinste dieren direct aan te wijzen. In wat voor ons in eerste instantie niet meer dan een bewegend vlekje is, herkent hij direct een zwarthandslingeraap. We zien tal van apen voorbijkomen, maar ook leguanen, luiaarden, schildpadden en zelfs een zoetwaterkrokodil. Mijn neefje vindt het plotseling helemaal niet meer jammer dat hij mee moest. Hij houdt enorm van schildpadden en krokodillen en heeft de dag van zijn leven. Na de boottocht zijn we net op tijd weer aan boord om van een late lunch te genieten en een duik in het zwembad te nemen. Om vier uur ’s middags wordt de terugreis richting Fort Lauderdale weer ingezet. Gelukkig hebben we nog twee dagen de tijd om van het schip te genieten.
Zondag en maandag: op zee
Een van de belangrijkste redenen om op cruise te gaan zijn voor mij – en waarschijnlijk voor velen met mij – uitrusten en van de zon te genieten. Ik zou het doodzonde vinden om twee weken naar zonnige oorden te gaan en dan alsnog met een bleke huid in Nederland aan te komen. De laatste twee dagen van de cruise gebruiken we daarom vooral om wat bij te kleuren en langzaam aan de koffers in te pakken. ’s Avonds gaan we voor de laatste keer uit eten en bezoeken we nog eenmaal een show. Tijdens het diner is duidelijk te merken dat Holland America Line een van oorsprong Nederlandse rederij is. Er staat een heerlijke nasi goreng op het menu, maar ook warme appeltaart met slagroom.
Dinsdag: Fort Lauderdale
Het is jammer, maar vandaag moeten we toch echt afscheid nemen van de Zuiderdam. We genieten nog eenmaal van wafels en omeletten bij het ontbijt en verlaten het schip rond negen uur ’s ochtends. Er gaat geen directe vlucht naar Nederland, dus vanuit Fort Lauderdale vertrekken we naar Miami om te overnachten. Het Loews hotel bevalt ons uitstekend: het is een van de mooiste hotels van de stad met een groot zwembad. Het Loews ligt aan Lincoln Road, de plaats waar alles gebeurt in Miami. Hier vind je veel goede restaurants en winkels. Dat wordt dus nog maar eens inkopen doen. Ook ’s avonds is er op Lincoln Road van alles te doen, dus we vermaken ons prima.
Woensdag: Miami
Het leek ons leuk om nog een ducktour te doen in Miami, maar de praktijk leert dat de tijd altijd veel sneller gaat dan je wilt. We doen het rustig aan en besluiten dat die excursie maar tot een volgende keer moet wachten. Want we komen hier terug, dat is zeker. We genieten nog even van het zwembad en maken nog een strandwandeling voor we naar de luchthaven vertrekken. Natuurlijk vliegen we weer Comfort Class. Zo’n fantastische vakantie verdient tenslotte ook een aangenaam einde.
Amber Misdorp werkt sinds 2002 bij de cruisekenners van VCK Travel. Als Product co-ordinator stelt zij cruisevakanties samen.

